Bez kategorii

Wybuchowe znalezisko? Nie ignoruj go, jest w stanie być niebezpieczne

Wojna zakończyła się wiele lat temu, jednakże raz za razem słychać o znalezionych w rozmaitych lokalizacjach naszego kraju niewybuchach. Przeważnie dzieje się to podczas robót ziemnych realizowanych przy stawianiu domu lub osiedla, a także w ciągu pracy na działce. Częstokroć słychać też o okropnych skutkach takich niespodziewanych spotkań z niewybuchami.

Nadzwyczajnie niebezpieczne jest zaciekawienie młodych ludzi tego rodzaju pozostałościami wojennymi. Niesłychanie często zabierają oni bowiem oraz przechowują przeróżne przybory wojskowe, a pośród nich także te niebezpieczne. W związku z tym nadal dochodzi do incydentów, czasem zabójczych. Młodzi ludzie, a nawet w szeregu przypadków starsi panowie, nie są świadomi zagrażającego im niebezpieczeństwa.

usługi saperskie


Każdy w takim razie ma obowiązek mieć pojęcie, co mu zagraża i jak musi się zachować po wydobyciu niewybuchu.
Po pierwsze przenigdy nie dotykać, a wobec tego nie przesuwać, nie rzucać oraz wykopywać, oraz nie neutralizować samodzielnie. W takiej sytuacji pierwszą i najistotniejszą kwestią zostanie zabezpieczenie miejsca odkrycia oraz powiadomienie policji. Można też zgłosić to straży pożarnej bądź miejskiej. Za kolejne postępowanie aż do przyjechania saperów odpowiada policja.

Na obszarze naszego państwa funkcjonują firmy, które oferują usługi saperskie. Mieszczą one identyfikację oraz oczyszczenie ziemi z niewybuchów, niewypałów oraz przyuważonej amunicji. Sprawują również dozór nad robotami ziemnymi w czasie rozmaitych inwestycji budowlanych i również w trakcie destrukcji obiektów strategiami wybuchowymi. Przedmioty niebezpieczne oraz wybuchowe wyciągają również z wody. Oczywiście angażują doświadczonych ekspertów: saperów, profesjonalnych nurków oraz operatorów fachowego sprzętu wykrywającego. Większa część pracowników jest w stanie także poszczycić się wieloletnim doświadczeniem zdobytym w profesjonalnej służbie wojskowej nie tylko na obszarze naszego kraju, ale też w misjach cudzoziemskich.