Bez kategorii

Czy zapory parkingowe są potrzebne ?

Jak wynika z badań w Polsce jest obecnie około 18 milionów pojazdów co daje 0,5 auta na mieszkańca. Te liczby mówią same za siebie, więc projektanci osiedli nie nadążają z wybudowaniem odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Niejednokrotnie możemy zaobserwować, że w godzinach wieczornych na wielu polskich dzielnicach jest duży problem ze znalezieniem obszaru gdzie możemy zostawić swoje auto na noc. Ludzie w ostateczności zostawiają samochody na trawnikach czy miejscach zakazanych bo w końcu gdzieś ten pojazd muszą zostawić.
	zapora parkingowa

Na przeciw temu problemowi wychodzą specjalne blokady, które stają się coraz bardziej popularne. Zapora parkingowa, bo o niej mowa, to składany słupek, który pozwala nam mieć swoje wyznaczone miejsce postoju. Właściciele aut mają gwarancję, że nikt ich nie zastawi dlatego częściej decydują się takie rozwiązanie. Przydatne jest szczególnie na osiedlach położonych w centralnej części miasta, ponieważ głównie tam usytuowane są różne kluczowe instytucje a co za tym idzie, spora grupa mieszkańców codziennie je odwiedza. Problem natomiast pojawia się kiedy takie zapory rozmieszczone są na większości parkingów, na którym nie stoi w danej chwili żadne auto. Na takim miejscu nie ma możliwości postoju gdyż grozi to uszkodzeniem auta czy mandatem a pusta przestrzeń jest najnormalniej w świecie niewykorzystana. Mieszkańcy nie mają możliwości parkingu i taka sytuacja powoduje niekiedy frustrację. Dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie czasowej blokady na takich zaporach.

Polegałoby to na wpisaniu przez właściciela momentu odjazdu i przyjazdu jego auta a na czas jego nieobecności, inni obywatele mieliby możliwość postoju na danym terenie. Wiązałoby się to jednak z ryzykiem, gdyż właściciel nie miałby możliwości wrócenia na swoje miejsce wcześniej niż to założył na zaporze. Reasumując i odpowiadając na pytanie zawarte w temacie, taka opcja jest potrzebna. Umożliwia właścicielowi posiadanie swojego miejsca co wiążę się z pewnego rodzaju komfortem. Jest to jednak pewnego rodzaju egoistyczne rozwiązanie, gdyż nie zawsze auto właściciela swoi pod jego domem, a inni mieszkańcy nie mogą na tym konkretnym miejscu pozostawić swojego samochodu.